הינך מוזמן לטקס חלוקת מלגות של קרן חנן עינור לציון 26 שנות קידום השכלה גבוהה בקרב הקהילה האתיופית

תאריך: יום שלישי 22/01/2020

16:00

קבלת פנים כיבוד מסורתי

 17:00

  דבר היו"ר ד"ר צגה מלקו

10:30-11:30 ביקור בליקיה אצל הרוקמות 

הרקמה תופסת מקום של כבוד בתרבות הבדואית. לרקמה על שמלת האישה בשלבים השונים בחייה, יש משמעויות שונות.  בסיור נקבל הסבר מקיף על העושר הרב הקיים ברקמה הבדואית, על משמעות הצבעים, לכל צבע משמעות ייחודית משלו.  נשמע על משמעות שמלת הנערה, שמלת הבחורה הרווקה, שמלת האישה הנשואה ושמלת האלמנה, לכל אישה בכל שלב בחיים תהיה רקמה ייחודית על בגדיה.  נלמד מהם ההבדלים בין הרקמות והחשיבות של כל רקמה. הרקמה מאפשרת לנשים ליצור, לדאוג ללבוש, ובנוסף לכך מהווה מקור פרנסה לנשים שלא יוצאות לעבודה מחוץ לבתיהן. החברה הבדואית היא חברה מסורתית, בה לא נהוג שהנשים יצאו לעבוד מחוץ לבית.  לכן, עמותת 'רקמת המדבר' גם היא מאפשרת העצמת הנשים, העשרה מקצועית, ויצירת מקור פרנסה נוסף למשפחה. רקמת המדבר, משמרת את הרקמה המסורתית שייעודה העיקרי היה קישוט שמלת הנשים. לצבעים ולדוגמאות משמעותיות חברתיות והן מעידות על שבט האישה, גילה, מצבה המשפחתי. פעילויות העמותה רבות, כמו הוצאת ילדים  לקייטנות בחופשת הקיץ, הספרייה הניידת בעיירה ובפזורה, והוצאת הנשים שעובדות מבתיהן לטיולים. אף על פי התנגדות משפחותיהן. בסיום ההסבר של הבנות, ניתן לבקר בבזאר במקום ולקנות מזכרות מרקמה בעבודת יד וברמה בינלאומית. בהזדמנות זאת נלמד על הנדידה עם עדרי הצאן מחוץ  לתחום שבטי הבדואי, חיפוש מקורות מים ומרעה ואיך משמרים מוצרי חלב  בהעדר קירור!

12:00-13:30 "בת המדבר" מוצרי טיפוח בדואים אותנטיים המקום בו נרקחים צמחים וסיפורים מרפאים

מרכז המבקרים של "בת המדבר" בתל שבע מזמין אתכם למפגש אנושי ומסתורי, חושני ומפתיע. התמסרו לרוחות המדבר ותנו להם לקחת אתכם דרומה עד למאהל האירוח הקסום בו נרקחים יחד צמחי מרפא וסיפורים אנושים מרתקים. מקום תוכלו להתנסות במוצרי קוסמטיקה ובריאות טבעיים, המבוססים על מסורת בדואית משפחתית בת למעלה מ-400 שנים. מוצרים ייחודים אלו ניתנים לרכישה במחירים אטרקטיביים ואת חלקם אף תוכלו לרקוח בעצמכם בסדנאות מעשיות המונחות על ידי צוות בנות "בת המדבר". בין שפע המוצרים – מגוון מוצרים המופקים מחלב נאקות הידוע בסגולותיו הרפואיות הייחודיות.

 

13:30-14:00  סיור עם האוטובוס בפארק עידן הנגב 

פארק משותף לרהט,  להבים והמועצה האזורית בני שמעון.  סיור רכוב ברהט העיר הבדואית   הגדולה בארץ עם 70 אלף תושבים. עיר בישראל עם מסורת בדואית.  הסבר על מבנה החברתי ברהט   שבטים, חמולות, הקשרים בין השבטים השונים .

 

מחכות לכם

סמדר גבור מנהלת יחידת ההתנדבות

סילביה, ריקי, אפרת, יפעת, אסתי , ענת וצביה
רכזות התנדבות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן